Teraviljavabad kassitoidud - miks neid valida?

Nurreni valikus on enamjaolt ainult teravilja vabad tooted – mida see tähendab ja miks see on oluline?

Erinevaid kassitoite on tänapäeval tohutult palju. Üsna raske on poes ringi uurides aru saada, et milline kassitoit on parem, milline mitte nii hea.

Räägime lahti teraviljavabade kassitoitude tausta, et valiku tegemist lihtsamaks teha.


Miks teraviljavaba?

Siia kategooriasse käivad siis kõik nisulised, kaer, oder, rukis ja muud sellised. Põhjus, miks teraviljavabade toitude ümber on niipalju viimasel ajal juttu on see, et väga paljud loomatoidu tootjad kasutavad teraviljavabadust oma koostisainetes müügiargumendina.

Ka inimeste toidus on viimasel ajal palju juttu teraviljadest, nende mõjust ja tervislikkusest (peamiselt gluteeni teemal). See on kaasa toonud selle, et teravilja ja gluteenivabad toidud on saavutanud „tervisetoidu“ staatuse. Loomatoidu tootjad kasutavad seda liikumist oma kasuks ära, et rõhutada enda häid külgi.

Kasside toitumine ja teravili.

Loomatoidu tootjatel on tegelikult ka õigus. Tõsiasi on see, et kassid ei vaja oma dieedis taimset päritolu toiduaineid – veel vähem teravilju. Kassid on kohustuslikud lihasööjad[1] , ehk nad peaksid looduses saama kogu oma toitumisalase vajaduse kaetud ainult tänu sellele, mida nad jahtides kätte saavad.  

Jah – kassid on suutelised taimseid toiduaineid sh. teravilju seedima ja ka neist omajagu kasulikku sünteesima. Aga see ei ole neile hädavajalik, ega ka kerge[2]. Siinkohal tulekski silma peal hoida. Erinevad taimsed toiduained võivad olla kassi jaoks allergeenid. Lisaks sellele, nagu ka inimeste jaoks on kasside jaoks teravilja (gluteeni) seedimine vaevarikas, ehk isegi kui seda toidus esineb, ei tohiks seda kindlasti olla liiga suures koguses.

Siin jõuamegi probleemi otsa. Kuidas paljud kassitoitude tootjad oma kulusid madalal hoiavad, ongi just see – toitude koguseliseks täitmiseks kasutatakse odavaid teravilju ja muid täiteaineid[3]. Ja üldiselt ei oleks sellest midagi halba, kuna täie tervise juures olev kass saab selle toidu seedimisega justkui hakkama. Kuid kui on soov pakkuda oma loomale ainult parimat, siis ei ole selliste tootjate toidud kindlasti õige valik. Teie kassi tervis võib ajapikku nõrgeneda ja siis on sellise toidu (negatiivne) mõju juba tugevam.

Pakendil kujutatav info

Teraviljavaba, tasakaalus ja mitmekülgne – neid sõnu näeb pakenditel tihti. Kuidas siis neil vahet teha.

Meie soovitus on suunata pilk koostisainete poole – kui teraviljad on suures osas asendatud lihtsalt mõne tärkliserikka koostisainega nagu näiteks riis, kartul või mais, siis ei pruugi see toit jällegi kõige parem olla (kuigi tegemist võib olla teraviljavaba toiduga).

Kõige kindlam valik oleks jälgida peale teraviljavaba koostise ka lihasisaldust. Lihasisalduse protsent peaks olema võimalikult kõrge (meie poest leiab väga kõrge lihasisaldusega kuivtoite - isegi kuni 90% lihasisalduseni!).

Kokkuvõtteks

Kui olete valimas enda kassile head ja paremat toitu, siis jälgige tootjaid ja tooteid. Selleks, et hoida oma kassi täie tervise juures on õige toit äärmiselt oluline. Meie soovitus on võtta teravilja vabadust kassitoitudes justkui kvaliteedimärki – tootja kes on võtnud endale eesmärgiks saavutada suur lihasisaldus ja olla teraviljavaba tõestab sellega, et hoolib kasside tervisest. Kõrge lihasisaldus koos teraviljavabadusega ei ole tootja jaoks odav, kuid silmas pidades seda, mis on Teie looma jaoks parim, ei saa sellele hinda külge panna.

Viited :

[1] https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev.nu.04.070184.002513
[2] https://web.archive.org/web/20100526223945/http://www.rawessentials.co.nz/media/documents/website%20-zorans_article.pdf
[3] http://www.madehow.com/Volume-2/Pet-Food.html

AVALDAGE ARVAMUST ANTUD TEEMAL!
Email again:

Jaga artiklit:
Eelmine
Nurren OÜ tutvustab turule esimesena Eestis  Thrive kaubamärki
Järgmine
Lily's Kitcheni kvaliteetsed kassitoidud

Vastused puuduvad

Email again: