Kassitoidu koostisained - kuidas neid lugeda?

Kas olete kunagi mõelnud, et kuidas täpsemalt lugeda kassitoidu pakkidel olevat toitumisinfot? Reklaamides ja pakkidel on tihti väga suurelt välja toodud erinevad laused nagu näiteks „Tasakaalus toitainetesisaldus“, „Kassile hea“, „Naturaalsete koostisainetega“, „Täisväärtuslik“.

Need lauseid on tore lugeda ja kes ei tahakski oma kassile anda toite, mille kohta need laused käivad. Aga tihtipeale on nii, et paki peal suurelt kirjutatud tekst ei ole üldse mitte nii tõepärane, kui see tundub.


Toitumisalase info ja toitainete sisalduse etiketi vaadates näeme, et tegelikult on mõnes kassitoidus peaaegu, et olematu kogus liha. Lisaks erinevad toidulisandid, ebavajalikud täiteained (nagu näiteks teraviljad), lõhna- ja maitseained jne. Kõik asjad, mis tegelikult teevad toidu just nimelt kehvemaks.

Sellepärast annab Nurren mõningad näpunäited, et mida jälgida kassitoitude toitumisalase info etiketti lugedes. 

KOOSTISAINED/COMPOSITION

Koostisained on nimekiri kassitoidu valmistamiseks kasutatud toiduainetest. Koostisainete nimekirjas tuuakse välja kasutatud liha, kala ja köögiviljad/ürdid. See on meie jaoks esmane vihjete kogumiskoht, et millise toiduga on tegemist.

Esiteks tuuakse üldiselt välja kassitoidule nimeandva liha või kala sisaldus ning selle maht antud toidus. Näiteks Kana maitselise kassitoidu etiketil tuuakse üldiselt välja kanaliha sisaldus antud toidus.

Tootjad, kellel ei ole põhjust häbeneda oma lihasisaldust, toovad lihaosakaalu välja protsentuaalselt vastavalt toidu kaalule.

APPLAWS Kana&Lammas krõbinad

Odavama (kehvema) toidu tootjad kipuvad lihasisaldust varjama ning seda väga esile ei tõsta.

Üldiselt soovitame hoiduda toitudest, kus on liha osakaal kas peidetud, vähene või liha osakaal tuleneb arusaamatutest allikatest nagu näiteks „lihajahu“ „liha kõrvalsaadused“ või tuuakse välja lihasortide asemel lihtsalt täpsustamata „liha“.

Kui tootja üritab varjata oma toodete lihasisaldust, siis on teada, et tootmise huvides on tehtud kvaliteedis järeleandmisi.

Tundes oma kassi, tema erivajadusi ja tervislikku olukorda on alati oluline teada mis on kassitoidu sisaldus ning kuidas see kassi tervist või olekut võib mõjutada. Soovitame valida tooteid, mis toovad lihasisalduse, liha päritolu ja selle osakaalu toidus selgelt välja. 

Peale lihasisalduse leiab järgmisena tavaliselt erinevaid köögivilju või massi andvaid koostisaineid. Märgtoidus on selliseid koostisaineid vähem ning kuivtoidus rohkem. Märgtoidus teinekord näiteks riis, kuivtoidus näiteks kartul, mais, riis, muna.

Siinkohal on oluline jälgida toitumiskirjeldusi, kus esineb sõna „teravili“. Teraviljad on tootjate jaoks kõige odavam ja üks levinumaid täiteaineid. Teravilja lisamisega saadakse tootele suurem kaal ja suurem toiteainete sisaldus. Kahjuks ei ole see toiduaine kassidele kõige parem. Vaata lähemalt meie toitumisjuhendist.

Sisuliselt võib kokkuvõtlikult öelda, et mida umbmäärasem liha päritolu, mida madalam lihasisaldus ja mida rohkem täiteaineid, seda ebakvaliteetsem ja odavam on toit.

Mida rohkem liha, mida vähem teravilja või muid täitvaid toiduaineid ja ebavajalikke lisandeid = kallim ja kvaliteetsem toit.

Kolmandaks kategooriaks toiduainete nimekirjas oleks siis lisatud toiduained, millel on kasside toitumisvajaduste võimalikuks suureks katmiseks vajalik eesmärk. Selle alla kuuluvad näiteks :  lisatud taimevalgud, kuidained, õlid(nt lõheõli), vitamiinid ja muu selline. Kõige esinduslikum selliste lisatud toiduainete suhtes on tootja AATU, kellel on kõige mitmekülgsem vitamiinide, toitainete ja mineraalide valik nende toodetes. 

Analüütiline koostisainete sisaldus 

Kassitoidud peavad vastama kindlatele ettenähtud toitumisalastele vahemikele. Igas kassitoidus peab olema kindel vahemik toorvalgust, toorrasvadest ja kiudainetest.

Siinkohal on ka alati välja toodud üks huvitav element kassitoitudes : toortuhk. Toortuhk ei ole paraku miski, mis toidule lisatakse. Täpsemalt – toortuha protsent toidus esindab seda osakaalu, mis jääb toidust alles, kui see täielikult ära põletada. See tähendab, kui palju on toidus mineraale.

Need protsendid on erinevad märgtoidu ja kuivtoidu kohta. Aga kõik toidud, mis väidavad, et on täisväärtuslikud peaksid sisaldama piisaval määral kõiki hädavajalikke koostisaineid vajamineval määral. On omajagu kassitoite, kes ei ütlegi välja, et nad on täisväärtuslikud ning nende toitude kõrvale tuleks otsida sellist lisatoitu, mis sisaldaks kõike vajalikku.

Lihtne juhis oleks :

Kuivtoitude juures kehvemate toitude valgu osakaal jääb vahemikku 25-35, üle 35% on juba kvaliteettootjate tooted.

Märgtoidus võiks vältida toite, mis pakuvad alla 10% valgusisaldust.

Lisaained/lisandid

 Mõnedesse toitudesse on lisatud erinevaid lisandeid, mõnedel tootjatel tähendab see erinevaid vitamiine, kelaatmineraale (ehk lihtsamini omandatavad mineraalid) või olulisi aminohappeid(nt tauriin). See on kõik normaalne ja vajalik.

Ettevaatlik tasuks olla, kui toidule on lisatud maitseaineid, lõhnaaineid või värvaineid. Ühtegi neist lisanditest ei ole kassidel vaja, kui söögi näol on tegemist neile hea ja kvaliteetse toiduga.


Avalda ka enda arvamust! Kas jälgid kassitoite soetades toote toitumisalast infot?

Eelmine
Kassid ja kuumus
Järgmine
Uus tootja Nurreni e-poes!

1 vastus

Email again:
Monika 22. juuli 2019
Jah, jälgin kindlasti